Kedy a ako používať snehové reťaze?
Snehové reťaze síce nepatria do povinnej zimnej výbavy, ale v aute by minimálne pri ceste na hory nemali v zime chýbať. Na trhu sú dnes reťaze rôznych druhov. Dôležité je tiež vybrať správne reťaze podľa veľkosti kolies a váhy auta. Viac sa dozviete v nasledujúcom článku.
Kedy použiť snehové reťaze?
Snehové reťaze sa v prípade potreby postarajú o lepší záber pneumatiky na snehu a ľade. Reťaze na auto by ste mali používať tam, kde je na ceste hlbšia vrstva snehu, prípadne na vozovke pokrytej ľadom a použitie zimných pneu nepostačuje.
Na týchto povrchoch snežné reťaze poslúži k lepšiemu a bezpečnejšiemu ovládaniu vozidla. Vďaka reťaziam sa skráti brzdná dráha auta a zlepšia sa aj jeho jazdné vlastnosti. Aby reťaze odviedli svoju prácu, je potrebné vybrať správny typ, rozmer a maximálne zaťaženie.
Časť vodičov sa však použitiu reťazí vyhýba ako čert krížu. Hlavným dôvodom je pomerne zložitá montáž reťazí na kolesá. V dnešnej dobe však už existuje niekoľko druhov reťazí, z ktorých niektoré na koleso umiestnite behom pár minút.
Rýchloupínacie snežné reťaze
Oceľové rýchloupínacie snehové reťaze sú stále najčastejšie používaným typom reťazí. Tieto reťaze sa nasadia na auto ideálne ešte pred vjazdom na problematický úsek. Naopak vo chvíli, keď sa auto dostane na mokrú cestu bez snehu a ľadu, je nutné reťaze okamžite zložiť.
Ich nevýhodou je složitejšia manipulácia, ktorá si žiada trochu trpezlivosti a praxe. Je potrebné správne nasadiť retiazky okolo kolies. Výrobcovia sa síce snažia systém nasadzovania vodičom čo najviac uľahčiť, aj tak môže inštalácia reťazí na 1 nápravu v nepriaznivých podmienkach zabrať až niekoľko desiatok minút.
Ich veľkú výhodou je naopak ich spoľahlivosť. Dostanú vás aj z hlbokého snehu a zároveň majú pri správnom používaní dlhú životnosť.
Textilné reťaze
Ďalším obľúbeným variantom sú tzv. textilné snehové reťaze. Tie sa hodia hlavne na poľadovicu. Z hlbokého snehu vám pomôžu skôr vyššie spomínané oceľové reťaze. Ich obrovskou výhodou je jednoduchá inštalácia. Koleso do textilnej reťaze jednoducho "oblečiete".
Ďalším kladom je ich nižšia hmotnosť a menšia veľkosť balenia. Pomerne rýchlo sa ale opotrebujú. Musíte ich tak občas vymeniť. Niektoré modely áut majú použitie oceľových reťazí zakázané, takže textilné reťaze sú pre tieto automobily vhodnou alternatívou.
Vyslobodzovacie snehové reťaze
Vyslobodzovacie snehové reťaze sú vlastne jednorazové pásy na kolesá pre núdzové vyslobodenie vozidla zo snehu. Sú vhodné pre osobné vozidlá a pre všetky bežné rozmery pneumatík. Po vyslobodení vozidla ich jednoducho prestrihnete a vyhodíte. Tento typ rozhodne neslúži ako náhrada klasických snehových reťazí.
Ako vybrať snehové reťaze na vaše vozidlo?
Snehové reťaze treba v prvom rade vybrať podľa veľkosti kolies. Rozmer snehových reťazí nájdete na obale, prípadne v popise na e-shope. Všetci výrobcovia reťazí používajú rovnaké označenie na odlíšenie jednotlivých rozmerov.
Ako vybrať rozmer snehových reťazí?
Na určenie správnej veľkosti snehových reťazí budete potrebovať priemer kolesa, šírku pneumatiky a jej výškový profil. Tieto údaje nájdete na bočnici samotnej pneumatiky:
Môžete zahliadnuť napríklad označenie pneu vo formáte 195/55 R16:
- 195 je šírka pneumatiky v milimetroch.
- 55 je výškový profil udávaný v % zo šírky pneu.
- R znamená radiálna konštrukcia pneumatiky.
- 16 je priemer pneu v palcoch.
Maximálne zaťaženie snehových reťazí
Zaťaženie snehových reťazí nám hovorí, aká maximálna hmotnosť môže na reťaze pôsobiť. Snehové reťaze podľa zaťaženia delíme na:
- Reťaze pre automobily do 2 ton používa väčšina osobných vozidiel.
- Snehové reťaze pre automobily od 2 do 7,5 tony sú vhodné pre SUV, dodávky a nákladné vozidlá. Tieto reťaze majú často označenie 4 × 4.
Tekuté snehové reťaze
Ďalšou kategóriou sú tzv. snehové reťaze v spreji. Nejde síce o reťaze ako také, ale skôr o vychytávku, ktorá sľubuje lepšie jazdné vlastnosti na snehovej či ľadovej vrstve. Tekuté reťaze sa najčastejšie predávajú vo forme spreja.
Jednoducho ich nastriekate na pneumatiku, kde vytvorí vrstvu proti preklzu kolies. Hmota však obvykle na bicykli vydrží len pár stoviek metrov. Následne sa z pneumatiky zídu a pneu sa budú zase správať klasicky. Snehové reťaze v spreji tak slúžia skôr ako núdzovka pri náhlom uviaznutí v neprejazdnom úseku.
Na čo si dať pozor pri používaní snehových reťazí?
Máme pre vás pár tipov, ako sa vyhnúť problémom pri používaní snehových reťazí:
- Reťaze sa u áut s predným náhonom nasadzujú na prednú nápravu. U štvorkoliek je odporúčané obuť reťaze na všetky 4 kolesá.
- Nasadenie reťazí si vyskúšajte aspoň raz nanečisto na pokojnom mieste. Inštalácia reťazí v mraze pri ceste bude oveľa náročnejšia, hodí sa poznať základný postup.
- Snehové reťaze a rýchlosť: V SR je maximálna rýchlosť s reťazami 50 km/h.
- V zime reťaze majte po ruke, nie zaskladané ťažkými taškami pod podlahou v kufri.
- Nejazdite s reťazami po asfalte. Hrozí tu možnosť poškodenia pneumatík aj samotných reťazí.
- Pýtate sa, kde sú povinné snehové reťaze? Aj také úseky u nás existujú. Označuje ich dopravná značka „Snehové reťaze“. Ide obrázok biele pneumatiky s reťazou na modrom poli.
- Podobné pravidlá pre použitie reťazí sú aj v ďalších európskych krajinách. Snežné reťaze so sebou rozhodne pribaľte, aj keď máte auto náhonom na všetky kolesá. Pomôžu vyhnúť sa tučnej pokute.
- Pred odchodom radšej skontrolujte povinnosť použitia snehových reťazí v krajine, do ktorej cestujete.
Ako nasadiť snehové reťaze?
Návod na montáž snehových reťazí by mal byť priložený v balení reťazí, obvykle ale postup vyzerá zhruba nasledovne:
- Vyrovnanú reťaz zasuňte za koleso a potiahnite oba konce oceľového lanka k sebe.
- Lanká zdvihnite na dezén a spojte. Spojené oceľové lanko sa následne položí na dezén plášťa.
- Bočnú reťaz spojte háčikom (väčšinou červenej farby) do koncového článku bočnej reťaze.
- Potom znovu skontrolujte, či nie je reťaz nikde prekrútená, inak hrozí nielen poničenie reťazí, ale aj pneumatík a ďalších častí vozidla.
Automatické snehové reťaze: Koniec trápenia s montážou!
Jazdíte často na hory a priali by ste si snehové reťaze, ktoré možno ľahko a pohodlne nasadíte počas pár sekúnd? Riešením sú automatické reťaze českého výrobcu. Na disk kolesa sa podobne ako pokrievka nasadí protišmykové zariadenie, tzv. automatické snehové reťaze, ktoré má štyri čeľuste s protišmykovými klincami.Čeľuste sa v prípade potreby vysunú a objímu pneumatiku. Roztvorenie a zloženie čeľustí sa ovláda diaľkovým ovládačom. Samotné nasadenie protišmykového zariadenia na koleso trvá sotva minútu. Nevýhodou je však cena automatických reťazí, ktorá sa pohybuje okolo 400 EUR za 1 nápravu.