Ako pripraviť auto na dovolenku?
Dlhá cesta autom môže byť skvelé dobrodružstvo a zdrojom jedinečných zážitkov, o ktorých budete raz rozprávať vnúčatám. Ale tiež sa môže stať skutočným utrpením. Veľa záleží aj na tom, ako dobre ste sa na svoju cestu pripravili. Pozrite sa ako pripraviť auto na dovolenku.
Začnite kontrolou stavu pneumatík
Kontrola technického stavu vozidla pred odchodom na dovolenku vám môže zachrániť nielen nervy, ale aj celú dovolenku. Môžete totiž prísť na nedostatky či závady, ktoré by sa inak prejavili napr. uprostred vašej vysnívanej dovolenky a oprava auta v zahraničí sa môže pekne predražiť.
Na začiatok je potrebné skontrolovať hĺbku dezénu pneumatík. Vo väčšine krajín zákon zakazuje používanie letných pneumatík, ktorých minimálna hĺbka dezénu je 1.6 mm. Pred cestou je dobré sa informovať napr. na stránkach autoklubu konkrétnej krajiny. Pokiaľ máte zjazdené pneumatiky, zvážte obstaranie nových pneu ešte pred odchodom na dovolenku.
Samozrejme skontrolujte aj tlak vzduchu v pneumatikách a podľa potreby ich nahustite. Myslite na to, že hodnota tlaku pri plne zaťaženom aute je cca, o 10-15% vyššia oproti bežnej prevádzke.
Hodnoty odporúčaného tlaku pre plne naložené vozidlo nájdete aj v servisnej knižke, na dverách vodiča či pri tankovacej zátke. Všetky merania vykonávajte, keď sú pneumatiky chladné.
Je dobré mať správne vyvážené kolesá, zlepší sa tým ovládateľnosť vozidla a zníži sa spotreba paliva. Pokiaľ ste už dlho nenechávali kolesá vyvážiť, objednajte sa do pneuservisu ešte pred odchodom na dovolenku.
Skontrolujte všetky dôležité kvapaliny
Pred cestou na dovolenku skontrolujte hladinu a stav chladiacej, brzdovej kvapaliny a náplne do ostrekovačov. Samozrejme zmerajte aj hladinu motorového oleja a pozrite sa aj na hladinu paliva. Vizuálne skontrolujte, či nedochádza k úniku niektorej z prevádzkových kvapalín, pod autom by nemali byť žiadne lôžky. Podľa potreby chýbajúce kvapaliny doplňte alebo rovno nechajte vymeniť v autoservise.
Najčastejšie signály, ktoré indikujú nutnosť výmeny kvapaliny, sú stmavnutie, zakalenie či zmena farby, prípadne pevné látky v kvapaline. Okrem toho existujú aj špeciálne testery, ktoré zistia kvalitu kvapalín vo vašom aute.
Venujte pozornosť brzdám
V prvom rade skontrolujte brzdové kotúče a doštičky vizuálne. Potom zmerajte ich hrúbku. Doštičky je potrebné vymeniť, pokiaľ je ich hrúbka blízko minimálnej hodnoty uvedenej v návode na používanie auta. Je tiež potrebné sa uistiť, či je brzdový systém tesný, čo skontrolujú v každom autoservise.
Venujte pozornosť aj stavu klimatizácie
Poznáte to sami. Vysoká teplota v aute narúša pozornosť a ostražitosť vodiča. Vo vyhriatom aute môže byť reakčný čas vodiča až dvakrát dlhší. Preto je veľmi dôležité, aby bola v kabíne auta vytvorená pohodlná mikroklíma. Poučka hovorí, že klimatizáciu by ste mali nastaviť na teplotu maximálne o 5 stupňov nižšiu, než je vonku, aby ste sa vyhli teplotnému šoku.
Nezabudnite ani na pravidelný servis klimatizácie. Je vhodné ho vykonať minimálne raz za dva roky. Omnoho efektívnejšie ale je, keď sa o klimatizáciu staráte raz ročne, najlepšie vždy pred letnou sezónou. Až potom si môžete komfort klimatizácie užiť na maximum.
Nedostatočná dezinfekcia klimatizácie a zanesený kabínový filter sú veľkým problémom, ktorý ohrozuje všetkých pasažierov vozidla. Zanesená klimatizácia je rajom na hromadenie baktérií, plesní a ďalších mikróbov, ktorí nielen nepríjemne zapáchajú, ale tiež ohrozujú zdravie všetkých pasažierov.
Ďalšie drobné úkony pred odchodom na dovolenku
- Výmena vzduchového filtra pomôže k efektívnej práci motora a zníži spotrebu.
- Výmena gumičiek stieračov zaistí perfektný výhľad za dažďa.
- Kontrola svetiel a žiaroviek zaistí bezpečnú a komfortnú jazdu.
- Skontrolujte a dotiahnite všetky skrutky, ktoré sa môžu postupom času povoliť.
- Pokiaľ už ich používate dlho, vymeňte tiež sviečky zapaľovania.
Nemáte pred dovolenkou čas auto dôkladne skontrolovať, alebo si na to netrúfate? Zverte vůz odborníkom v autoservise.
Pár tipov pred odchodom na dovolenku
-
Uistite sa, že máte v poriadku všetky osobné doklady aj doklady od vozidla. A hlavne ich nezabudnite doma. :)
-
Pokiaľ idete do zahraničia, prečítajte si všetky dôležité body miestnej legislatívy a nezabudnite na prípadné odlišnosti v pravidlách cestnej premávky.
-
Pred odchodom na dovolenku si oddýchnite, robte si pravidelné prestávky a prípadne sa za volantom vystriedajte.
-
Pred užitím akýchkoľvek liekov si prečítajte príbalový leták a uistite sa, že neobsahujú látky, ktoré by znížili vašu pozornosť alebo ostražitosť.
-
Vezmite si do auta dostatok pitnej vody a jedla. Pomôže vám to zabrániť dehydratácii v prípade poruchy či dopravnej zápchy.
-
Samozrejmosťou by mala byť kompletná povinná výbava vozidla. Pozrite sa na povinnú výbavu v zahraničí.
-
Pre prípad defektu sa bude hodiť aj rezervná pneumatika, sada na opravu pneumatík a kľúč na výmenu pneumatík.
-
Pokiaľ nemáte dohodnuté havarijné poistenie, zvážte krátkodobé havarijné poistenie auta na dovolenku. Odlišné dopravné predpisy, mentalita vodičov a nové dopravné situácie predstavujú zvýšené riziko nehody.