Vyhľadávanie

V zime bez nehôd: Ako pripraviť auto na zimu

Vianoce klopú na dvere a vy sa s rodinou možno sa chystáte na hory. A aj keď sa nejdete práve do Álp, je dobré sa na dlhšiu cestu autom poriadne pripraviť. Horské oblasti ponúkajú nielen čerstvý vzduch a nádherné scenérie, ale na zimnej horskej vozovke nájdete aj nástrahy, s ktorými sa v meste len tak nestretnete. Prečítajte si, ako pripraviť auto na zimu a pripravte svoje auto na snehové jazyky, namrznutú vozovku a teploty hlboko pod nulou.

Prezujte na zimné pneu a pribaľte do kufra snehové reťaze

Ak sa chystáte v zime na hory a doteraz ste tak doposiaľ neurobili, určite svojho miláčika prezujte na zimné pneumatiky. A nezabudnite tiež starostlivo uskladniť letné pneumatiky. Ak je na vozovke súvislá vrstva snehu či ľadu, alebo pokiaľ sa dá taký stav podľa predpovede počasia predpovedať, vyplýva zo zákona povinnosť obuť zimné, prípadne aspoň celoročné pneu. Majte tiež na pamäti, že napr. v Rakúsku aj Nemecku už sú v zime povinné zimné pneu s certifikátom 3PMSF (na bočnici symbol hory s vločkou).

zima1-(2).jpg

A ak idete na zimnú dovolenku do vyšších polôh, kde sneží naozaj veľa, nie je na škodu pribaliť do kufra snehové reťaze, alebo aspoň textilné návleky. Existujú dokonca aj určité horské úseky, kde je použitie snehových reťazí dokonca povinné.

Skontrolujte a doplňte všetky kvapaliny

Začnite kontrolou hladiny a veku chladiacej kvapaliny. Tá má počas horúceho počasia za úlohu ochladzovať motor. V zime však nastáva opačný problém. Chladiaca kvapalina je teda kombináciou nemrznúcej kvapaliny a destilovanej vody, ktorá musí odvádzať teplo z motora do chladiacej sústavy.

Životnosť nemrznúcej zmesi do chladiča je zhruba 3 roky. Po uplynutí tejto doby by ste mali nechať chladiacu sústavu vypustiť a znova doplniť. Pokiaľ potrebujete len doplniť hladinu, vždy použite rovnakú farbu kvapaliny, ako máte aktuálne v nádržke.

Nezabudnite doplniť zimnú zmes do ostrekovačov. Rozplácaný hmyz vám v zime vo výhľade brániť nebude, ale sneh a dážď v kombinácii s teplotami pod bodom mrazu môžu spôsobiť v prípade prázdnej nádržky ostrekovačov peknú neplechu. Dôrazne potom odporúčame používať len kvalitnú nemrznúcu zmes do ostrekovačov na báze etanolu.

doplneni-chladici-kapaliny.jpg

Ďalšou kvapalinou, ktorej dôležitosť stúpa s klesajúcou teplotou, je motorový olej. Všetky oleje na trhu sú síce kvapalné aj pri mrazivých teplotách, ale jazda a štartovanie v zime môžu spôsobiť väčšie trenie, pretože mazacie schopnosti oleja s klesajúcou teplotou slabnú. Pred zimnou dovolenkou tak skontrolujte nielen hladinu oleja, ale aj dátum jeho poslednej výmeny.

S najazdeným množstvom kilometrov sa zvyšuje množstvo nečistôt. To tiež znižuje mazacie schopnosti oleja. Doprajte svojmu autu skôr kratší interval výmeny oleja. A pokiaľ máte menší ročný nájazd, než 10 000 km, tak ho radšej vymeňte 1x ročne.

Výbavička, ktorá sa vám v zime bude hodiť

V zime sa vám bude hodiť škrabka na ľad či rozmrazovač okien v spreji. Nezabudnite ani na metličku na sneh. A pokiaľ bývate v mieste, kde pravidelne jeden deň riešite 10 cm prašanu na kapote a druhý deň námrazu na oknách, možno sa vám oplatí aj plachta na auto na zimu. A v naozaj veľkých mrazoch nie je od veci pribaliť do kufra štartovacie káble.

smetacek-na-snih.jpg

Po celý rok sa vám oplatí voziť v aute teplé deky, funkčné svietidlo aj menšiu zásobu trvanlivého jedla a dostatok tekutín. Náhle uviaznutie v snehovej kalamite vám názorne predvedie, že to rozhodne nie je zbytočné.

Ako ošetriť auto na zimu?

Aj keď to na prvý pohľad môže znieť ako nezmysel, oplatí sa vám pred zimou auto umyť aj navoskovať. Dosiahnete tak slušnú ochranu laku pred koróziou. Hlavne pri novších automobiloch sa oplatí investovať do špeciálneho nástreku podvozku proti korózii.

Alebo si kúpte kvalitný vosk na auto na zimu domov a ošetrite svojho miláčika podľa návodu výrobcu. Pri ďalšom umývaní potom stačí len oplach a špina krásne stečie. Ale pokiaľ chcete mať istotu, že bude vozidlo správne ošetrené, nechajte navoskovať auto na zimu v ručnom umývacom centre.

Zimná prehliadka v servise dá pokoj vašej duši

Pred zimou sa vám oplatí navštíviť autoservis a nechať skontrolovať celý automobil. V rámci zimnej prehliadky by vám mali skontrolovať stav akumulátora, hladinu chladiacich kvapalín, brzdové kvapaliny, zmesi v ostrekovačoch, opotrebenie brzdových doštičiek, oleje a filtre. Nechajte skontrolovať aj stav klimatizácie a osvetlenia. Vo chvíli, keď udrie zima v plnej sile, spoznáte, že kto je pripravený, nemusí byť nepríjemne prekvapený.

Choďte primeranou rýchlosťou podľa stavu vozovky

S príchodom zimy sa zamerajte aj na svoj štýl jazdy. Je potrebné predvídať, či nemôže byť napr. vozovka namrznutá. A počítajte aj s horšou viditeľnosťou. Určite však ani v zime nejazdite extrémne pomaly. Aj brzdenie prevádzky totiž môže vyvolať nebezpečné situácie pre vás aj ostatných vodičov.

Ako vidíte, zodpovedná príprava auta na zimu nie je žiadna raketová veda, ale vo finále vám môže ušetriť množstvo nervov, času aj peňazí.

Ďalej by Vás mohlo zaujímať

Ďalšie články v aktualitách