Ako správne používať ťažné lano?
Vlečenie vozidla na lane už dnes nie je tak často potrebné, ale v určitých situáciách môže byť rýchlejšia, jednoduchšia a lacnejšia alternatíva než volanie odťahovej služby. Obzvlášť pri nie príliš závažnej poruche, s ktorou si vodič dokáže poradiť sám, môže byť výhodné odtiahnuť vozidlo pomocou lana, či už k domu alebo do najbližšieho servisu.
Ako upevniť ťažné lano?
Pred upevnením ťažného lana je nevyhnutné najprv namontovať na ťažné, ako aj na vlečené vozidlo ťažné oká. Pri niektorých starších vozidlách sú ťažné oká napevno, pri novších vozidlách sú ťažné oká demontovateľné. Je teda potrebné ich namontovať pomocou závitu, ktorý je skrytý pod plastovou záslepkou. Obvykle nájdete ťažné oko v kufri blízko povinné výbavy vozidla. Pred použitím ťažného lana je dôležité starostlivo skontrolovať jeho stav a uistiť sa, že nie je poškodené.Postup, ako uviazať ťažné lano je pomerne jednoduchý. Lano s karabínou stačí jednoducho zaháknuť za ťažné oká. Lano bez karabíny pretiahnite cez ťažné oko a zaistite ho kolíkom. Je tiež dôležité nastaviť dĺžku lana tak, aby ste dodržali predpísanú vzdialenosť medzi vozidlami. Vzdialenosť medzi autami musí byť v rozmedzí 2,5 metra až 6 metrov. Prispôsobte tomu teda dĺžku ťažného lana.
Pri montáži ťažných ôk a používaní ťažného lana ich dbajte na maximálnu starostlivosť, pretože zlé upevnenie môže spôsobiť škody alebo zranenie. Nikdy neviažte ťažné lano na iné miesto, než je na to určené.
Na čo nezabudnúť pred jazdou na lane?
- Označte ťažné lano červenou zástavkou alebo štítkom s minimálnou veľkosťou 300 x 300 mm. Týmto spôsobom upozorníte ostatných vodičov na prítomnosť ťahaného vozidla. Väčšina ťažných lán má zástavku už integrovanú.
- Vlečené vozidlo označte výstražným trojuholníkom za zadným sklom, prípadne reflexnou vestou za zadným stieračom. Nepoužívajte po celý čas jazdy výstražné svetlá, pretože by ste potom nemohli dávať smerové signály.
- Vyberte si trasu s nižšou prevádzkou a minimalizujte výskyt strmých kopcov, zložitých rozjazdov a podobných ťažkých pasáží. Na diaľnici môžete ťahať vozidlo na lane iba k najbližšiemu výjazdu.
- Dohovorte sa s druhým vodičom na spôsobe komunikácie. Používajte jasné a zreteľné signály, napríklad klaksónom a blikaním svetiel, aby ste si vzájomne signalizovali.
Ako na samotné vlečenie vozidla na lane?
Ak ste úspešne vykonali vyššie uvedené kroky, môžete sa vydať na cestu. Pri jazde s vozidlom na lane však nezabudnite dodržiavať nasledujúce pravidlá:
- Naštartujte motor vlečeného vozidla (ak je funkčný). Ak je motor vypnutý, nebude fungovať posilňovač riadenia ani posilňovač bŕzd, čo ovládanie a brzdenie vozidla sťaží. Pokiaľ sa necítite dostatočne silní na riadenie bez funkčných posilňovačov, je lepšie zavolať odťahovú službu.
- Odbrzdite a vyraďte rýchlosť.
- U vlečného vozidla (tj toho, ktoré tiahne) zapnite obrysové a stretávacie svetlá.
- Pri zníženej viditeľnosti rozsvieťte obrysové alebo stretávacie svetlá aj pri vlečenom vozidle. Ak svetlá nefungujú, musí byť vlečené vozidlo označené vpredu neoslňujúcim bielym svetlom a vzadu červeným svetlom. Tieto svetlá musia byť umiestnené na strane bližšej k stredu vozovky a nesmú byť viac ako 400 mm vzdialené od bočného obrysu vozidla.
- Dodržujte maximálnu povolenú rýchlosť, ktorá je stanovená na 60 km/h.
- Udržujte ťažné lano do auta napnuté. Ak by sa pri rozjazde povolilo, mohlo by dôjsť k jeho pretrhnutiu.
- Jazdite plynule a predvídajte. Pri každom manévri si uvedomte, že súprava dvoch áut je dlhšia a ťažšie ako na čo ste zvyknutí.
Vyberte si dostatočne pružné lano so správnou nosnosťou
Pre bežné ťahanie osobného vozidla vám vystačí ťažné lano do 3 t, ale pre SUV, dodávky a kamióny sa vyrábajú tiež ťažné lano 5t, ťažné lano 10t a ťažné lano 20t.
Alebo vyskúšajte kinetické ťažné lano, ktoré vďaka svojej pružnosti bráni cuknutiu lana a jeho pretrhnutiu. Na ťahanie nákladných vozidiel potom použite radšej oceľové ťažné lano s nosnosťou aspoň 12 ton.