Ako vybrať strešný box na auto?
Čo budete nosiť v rakve?
Na otázku, ktorý typ strešného boxu je najlepší, neexistuje univerzálna odpoveď. Na trhu sa stretnete s veľkým množstvom truhiel, ktoré ponúkajú strešné boxy rôznych objemov a tvarov. Boxy sa líšia vonkajšími rozmermi, nosnosťou, spôsobom montáže alebo systémom uzamykania.
V prvej fáze si premyslite, ako často budete rakvu na auto používať a čo v nej chcete prevážať. Pri strešných boxoch na lyže je najdôležitejším parametrom vnútorná dĺžka. Mala by byť o niečo dlhšia ako najdlhšie lyže, ktoré chcete nosiť. Na druhej strane, ak chcete prevážať napríklad kočík, ktorý nie je taký dlhý ako lyže, ale je veľmi široký, hľadajte box, ktorý je široký aspoň 70 cm.
Dôležitá je aj nosnosť strešného boxu. Lacnejšie boxy majú nosnosť približne 40 kg, čo nemusí stačiť, ak sa rozhodnete do boxu umiestniť zimnú výbavu pre celú posádku. Niektoré rakvy však unesú až 70 kg, čo je hmotnosť, ktorú bežný dovolenkový výstroj zriedkakedy prekročí.
Nezabudnite na maximálnu nosnosť strechy a priečnikov
Pri výbere rakvy sa nepozerajte len na nosnosť strešného boxu, ale aj na nosnosť strechy auta a nosiča (priečnikov). Maximálnu nosnosť strechy nájdete vo veľkom technickom preukaze, maximálna nosnosť záhradky by mala byť uvedená v manuáli. V žiadnom prípade ju neprekračujte a pri výpočte zaťaženia nezabudnite pripočítať aj hmotnosť nosičov a prázdneho boxu. Ak máte menšie auto s nízkou nosnosťou strechy, kúpte si odľahčenú rakvu, ktorá strechu tak nezaťaží.
Strešný box by nemal byť oveľa dlhší ako vaše auto
Voľba dĺžky strešného boxu by sa mala odvíjať aj od typu auta. Čím väčší a dlhší osobný automobil máte, tým dlhšiu rakvu naň môžete zaobstarať. Základné pravidlo znie, že rakva by nemala presahovať dĺžku strechy.
Používaním príliš dlhého strešného boxu sa vystavujete zbytočnému riziku. Box prečnievajúci vpredu bude brániť vo výhľade čelným sklom, pri presahu zadnej časti strechy môže rakva zaviazať pri otváraní kufra.
Okrem veľmi krátkych áut a kabrioletov sa dá strešná rakva na auto namontovať na všetky typy vozidiel. Univerzálny strešný box však neexistuje. Pred nákupom starostlivo premerajte rozmery strechy a overte si vzájomnú kompatibilitu s modelom nosiča, ktorý používate.
Ako pripevniť strešný box?
Na upevňovanie strešných boxov na nosiče sa používajú rôzne druhy upínacích mechanizmov. Najrozšírenejšia je montáž boxu pomocou U-profilov na dne strešného boxu, cez ktoré sa box k nosičom kotví pomocou strmeňov. Niektoré nosiče sú zase vybavené T-drážkou, do ktorej sa cez „téčkové“ adaptéry na nosičoch box jednoducho zasunie a zaistí.
Ak plánujete v box z auta často dávať dole, uprednostnite pohodlnejšie rýchloupináky. Upínací mechanizmus sa jednoducho prestrčí cez dno rakvy, zachytí sa na priečnik a otáčaním hlavice uzamkne.
Všetky druhy upínania sú certifikované prináša maximálnu stabilitu a spoľahlivé kotvenie k nosiču. V predajni so strešnými boxmi si vyskúšajte rôzne spôsoby kotvenia a vyberte taký, ktorý vám bude najlepšie vyhovovať.
Tvar boxu má vplyv na spotrebu paliva
Strešné boxy sa vyrábajú z rôznych materiálov od polystyrénu či polyetylénu až po mimoriadne odolný, ale zároveň ľahký ABS plast. Najlepšie autoboxy majú navyše dno vystužené oceľovými prútmi, vďaka ktorým sa zvyšuje stabilita a nosnosť.
Okrem materiálu je pomerne dôležitý aj aerodynamický tvar strešného boxu, aby nedochádzalo k neúmernému rastu spotreby paliva. Ale aj pri používaní rakví s aerodynamickými prvkami treba počítať so zvýšením spotreby cca. o 20%. Pri lacnejších a menej prepracovaných modeloch však môže byť nárast spotreby oveľa väčší.
Dôkladne vyberajte aj systém otvárania a zamykania rakvy
Pokiaľ sa vám so strešným boxom bude zle manipulovať, nebudete ho používať radi. Preto si vyberte rakvu s jednoduchým systémom otvárania, nad ktorým si nebudete lámať hlavu ak uloženým veciam sa dostanete za pár sekúnd.
Niektoré boxy sa dajú otvárať len z jednej strany, drahšie boxy majú praktickejšie obojstranné otváranie. Obľúbené sú aj autoboxy so zadným otváraním.
Pretože budete v strešnom boxe prepravovať aj drahé vybavenie ako lyže a snowboardy, nepodceňujte systém zabezpečenia. Lacnejšie typy majú často len jediný zámok na strešný box, ktorého prelomenie je pre skúseného zlodeja otázkou sekúnd.
Odporúčame zaobstarať strešný box s centrálnym zámkom. Taký box sa po otočení kľúčom zamkne na viacerých miestach. Vypáčanie strešného boxu s centrálnym zámkom je časovo aj fyzicky náročné. Samozrejme najistejšou variantou je však všetky cenné veci schovať na noc napr. do lyžiarne.
Prispôsobte rýchlosť
Myslite na to, že riadenie auta s rakvou vyžaduje úpravu štýlu jazdy. Choďte pomalšie a predovšetkým do zákrut nabiehajte opatrne. Pred cestou skontrolujte tlak v pneumatikách a výšku dezénu pneu. Pokiaľ zistíte, že už pomaly dosluhujú, vyberte si u nás nové pneumatiky.
Kam umiestniť strešný box, keď ho práve nepotrebujem?
Strešný box asi nebudete voziť celoročne, preto sa možno pýtate, kam ho uskladniť. Ideálnou voľbou je samozrejme garáž, ale nie každý má ten luxus k dispozícii. Dobre však poslúžia aj pivničné priestory a keď nie je iná možnosť, nájdete určite vhodné miesto aj v byte.
V rámci úspory miesta môžete zaobstarať napr. držiak na strešný box, ktorý pripevníte na stenu. Pokiaľ trpíte akútnym nedostatkom skladovacích priestorov, môžete využiť niektoré z požičovní strešných boxov.