Vyhľadávanie

Ako zvýšiť bezpečnosť detí pri jazde autom?

18.5. 2022
Upatlané zadné sedačky, auto plné omrviniek a časté otázky typu: „Už tam budem?“ Napriek všetkým týmto nepríjemnostiam svoje deti jednoducho milujeme. Tak nezabúdajme zaistiť ich bezpečnosť aj pri jazde autom. Ukážeme vám, ako by mala vyzerať preprava detí v aute, aké sú v súčasnosti predpisy a ako môžete bezpečnosť dieťaťa v aute prípadne zvýšiť.

Slovenská legislatíva myslí na odlišnú stavbu tela dospelých a detí, preto sa k deťom vzťahujú aj najrôznejšie predpisy a pravidlá. Dozviete sa, od kedy môže sedieť dieťa v aute bez podsedáku, kedy vymeniť vajíčko za autosedačku a od kedy môže sedieť dieťa na prednom sedadle. A ukážeme vám aj horúce tipy pre bezpečnú prepravu vašich ratolestí.

Deti a povinnosť autosedačky

Detské telo je krehkejšie ako telo dospelého, preto naň môže mať autonehoda aj väčšie následky. Bohužiaľ malé dieťa môže zraniť aj mierny náraz v nízkej rýchlosti. Z toho dôvodu naša predpisuje povinné používanie autosedačiek pre deti.

Autosedacky

Povinnosť autosedačky sa v zákone neodvíja od veku dieťaťa, ale jeho výšky a váhy. Detskú autosedačku musia používať deti, ktoré sú menšie ako 150 centimetrov a ktorých váha je nižšia ako 36 kilogramov.

Ako vybrať autosedačku?

S výberom správnej autosedačky pre dieťa vám poradí prehľadná tabuľka:

Druh autosedačky Pre aké dieťa je vhodná
Detská sedačka kategórie 0 (0 až 13 kg) Je vhodná pre najmenšie deti (cca. do 10 mesiacov veku, čo zodpovedá váhe 0 až 13 kg). Vajíčko smerujte vždy proti smeru jazdy. V prvých mesiacoch života deti ešte nemajú zafixovaný krk. Prudké šklbnutie zvyšuje riziko zlomenia väzu. Obrátené otočenie má za úlohu šklbnutie zmierniť.
Detská sedačka kategórie 1 (9 až 18 kg) Pre deti do 4 rokov je vhodná sedačka typu kategórie 1. Tá má väčšinou vlastný popruhový systém a je priviazaná bežnými pásmi k sedadlu, prípadne systémom IsoFix. Vnútri sedačky sú ešte pohodlné pásy na upútanie dieťaťa. Autosedačka sa už umiestňuje v smere jazdy.
Detská sedačka kategórie 2 (15 až 25 kg) Detská sedačka kategórie 2 je vhodná pre deti do 6 rokov. Na rozdiel od predchádzajúcich dvoch typov táto sedačka nemá vlastný popruhový systém a dieťa je v nej zaistené bežnými bezpečnostnými pásmi.
Detská sedačka kategórie 3 (22 až 36 kg) Autosedačka kategórie 3 sa skladá z opierky hlavy, opierky chrbta a podsedáku, ktorý je možné často používať aj samostatne. Odporúčame však používať aj chrbtovú časť, ktorá chráni aj pri bočnom náraze a súčasne „uši“ pomáhajú udržaniu hlavy pri spánku detí. Lepšie sedačky majú nastaviteľnú šírku sedadla i opierky chrbta a je možné ich naklápať. Súčasťou sú aj opierky na ruky a pri niektorých aj opierky na nohy.
Podsedák Podsedák má za úlohu, aby bol bezpečnostný pás pre deti v ideálnej výške. Je vhodný pre deti zhruba od 6 do 11 rokov, prípadne do 150 cm. Vyvýšená poloha zaistí, aby sa v prípade nárazu dieťa nepošmyklo.
vajíčko

Ako upevniť autosedačku?

Upevnenie sedačky nie je také zložité, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Pokiaľ kúpite novú autosedačku, bude ňou priložený návod vrátane názorných obrázkov, vďaka ktorému sa dozviete, ako upevniť autosedačku bezpečnostným pásom.

Dnešnou normou už je však systém na uchytenie autosedačky ISOFIX. Majú ho všetky vozidlá vyrobené v roku 2006 a neskôr.

isofix

Inštalácia snáď nemôže byť jednoduchšia, stačí z autosedačky vysunúť rastrové ramená a jednoducho ich zacvaknúť do bodov, ktoré sa nachádzajú vždy po oboch stranách zadného sedadla. Niektoré autá majú síce ISOFIX aj na sedadle spolujazdca, ale v tomto prípade nezabudnite pred jazdou vypnúť airbag!

Môže ísť dieťa v aute bez autosedačky?

Povinnosť detskej sedačky je ukotvená v §4 zákona č. 554/2006 Z. z. napriek tomu existujú určité výnimky, kedy je možné prepravovať dieťa v aute bez autosedačky:
  • V prípade, že použitie autosedačky bráni zdravotný stav dieťaťa.
  • Pri preprave dieťaťa vozidlom taxi nie je povinnosť detskej autosedačky, dieťa však musí byť pripútané bezpečnostným pásom a musí sedieť na zadnej sedačke.
  • Pri preprave dieťaťa bezpečnostnými zložkami, ako je polícia, alebo záchranná služba nie je povinné použiť autosedačku.
  • Ak v aute cestujú tri deti, môže najstaršia z nich sedieť na zadnom sedadle uprostred iba pripútané bezpečnostným pásom.

Od kedy môže dieťa sedieť vpredu v aute?

Bežne sa stretávame s tým, že mamičky vozia bábätká v tzv. vajíčku vpredu, aby ich mali neustále na očiach. Možno vás napadá, či je to vôbec v poriadku. Zákon toto umožňuje, pokiaľ má teda dieťa správne zvolenú autosedačku, teda tú skupinu 0.

Pokiaľ vozíte bábätko vpredu, vždy musíte mať v aute vypnutý airbag. Niekedy je možné airbag u spolujazdca vypnúť manuálne v aute, inokedy musíte navštíviť autoservis.

Už od roku 2006 neplatí hranica 12 rokov pre jazdu vpredu. Cestovanie na sedadle spolujazdca nie je obmedzené vekom dieťaťa od novelizácie v roku 2006. Dieťa však vždy musí sedieť v autosedačke primeranej svojmu veku, výške a váhe.

Ďalšie tipy, ako zvýšiť bezpečnosť detí v aute

1. Dieťa posaďte na najbezpečnejšie miesto

Podľa štatistík o dopravných nehodách je najbezpečnejším miestom v automobile miesto vpravo vzadu. Preto by ste vaše dieťa v ideálnom prípade mali posadiť práve tam, teda za spolujazdca.

2. Nevozte v aute zbytočnosti

Pri náraze sa všetky neupevnené veci vymrští a môžu veľkou silou udrieť pasažierov do hlavy. Preto vždy zaťahujte veko v batožinovom priestore a nenechávajte v interiéri voľne položené veci (napríklad mobil, notebook, plné fľaše s vodou, atď.)

3. Deti do auta zbytočne nenavliekajte

Aj keď vonku mrzne, radšej počkajte, až sa kabína vozidla vyhreje av aute ho vyzlečte zo zimnej bundy. Testy totiž preukázali, že v oblečení z hladkého materiálu sa môže dieťa pri náraze vykĺznuť z bezpečnostných pásov.

4. Olovrant nechajte až na benzínku

Niektorí rodičia sa snažia deti zabaviť po ceste tým, že ich vybavia poriadnou dávkou maškrty – piškót, sušienok a ovocia. Pri prudkom zabrzdení však môže jedlo dieťaťu zaskočiť. Riešenie takejto situácie môže byť dosť komplikované vo chvíli, keď potomok sedí na zadnom sedadle. Olovrant teda radšej odložte, alebo jednoducho na chvíľu zastavte.

Na bezpečnosť detí, ale aj ostatných členov posádky má samozrejme okrem autosedačky aj technický stav vozidla, správne zvolené pneumatiky a správny tlak v pneumatikách. S deťmi jazdite obzvlášť opatrne. A nepodceňujte ani svietiace kontrolky na palubnej doske.

Ďalšie články v aktualitách