Vyhľadávanie

Hasiaci prístroj do auta

Hasiace prístroje do auta sú témou, ktorá by nemala uniknúť pozornosti žiadneho vodiča. Možno si hovoríte, že je to zbytočnosť, ale verte, že v krízových prípadoch sa vám môžu naozaj hodiť. Poďme sa pozrieť na to, prečo je fajn mať v aute hasičák, a čo všetko by ste o ňom mali vedieť.
Image by user18526052 on Freepik

Ako je to s používaním hasiaceho prístroja u nás a v zahraničí?

Hasiaci prístroj v aute nie je len o dodržiavaní zákona (v niektorých krajinách je to povinná výbava), ale hlavne o bezpečnosti vás a vašich spolucestujúcich. U nás je súčasťou povinnej výbavy nákladných áut. Hasičák do auta musíte mať v Pobaltských štátoch, Bulharsku, Grécku, Moldavsku, Rumunsku, Rusku, Turecku, na Ukrajine alebo v Bielorusku. V Poľsku a Belgicku platí potom povinnosť iba pre autá, ktoré sú v týchto krajinách registrované.

Odporúčanie mať hasičák v aute
potom platí pre Dánsko, Nórsko, Švédsko, Macedónsko a Island. Čo sa týka povinnej výbavy v Rakúsku a v našich ďalších susedných štátoch, tam môžete hasiaci prístroj vynechať. Neznamená to však, že by sa vám nemohol hodiť...

Aké typy hasiacich prístrojov do auta na trhu nájdete?

Pri výbere malého hasiaceho prístroja do auta sa stretnete hlavne s dvoma typmi, a to s práškovým a penovým hasiacim prístrojom:

1. Práškový hasiaci prístroj sa používa na hasenie drvivej väčšiny typov požiarov, ktoré môžete v aute zažiť. Hodiť sa vám bude hlavne v prípade požiaru elektroniky. Práškové hasičáky sú dostupné v rôznych veľkostiach, obvykle 1kg alebo 2kg.
2. Penový hasiaci prístroj je potom vhodný najmä na hasenie kvapalín (nafta, benzín, olej), na elektroinštaláciu to nestriekajte. Tieto hasiace prístroje sú taktiež dostupné v 1kg či 2kg balení, takže ich do auta ľahko schováte.

Image-by-rawpixel-com-on-Freepik.jpg
Image by rawpixel.com on Freepik

Aký hasiaci prístroj do auta teda dať a ako ho vybrať?

Pri kúpe hasiacich prístrojov zvážte hlavne tieto faktory:
  • Veľkosť: Pre osobné autá postačujú menšie hasičáky. Ideálny hasiaci prístroj do auta má 1 kg - 2 kg, počítajte však s tým, že celé auto s takýmto hasičákom rozhodne neuhasíte. Tieto veľkosti sú dostatočné na zvládnutie menšieho lokálneho požiaru - aj v tomto prípade by ste však mali zavolať hasičov, ale k tomu sa dostaneme.
  • Typ: Ako sme už spomínali, hasiace prístroje do auta sú dostupné hlavne v dvoch variantoch - práškový a penový. Za nás môžeme odporučiť hlavne práškový hasiaci prístroj, ktorý je univerzálny - skrotíte s ním kvapalné, plynné aj pevné látky a poradí si aj s palivom alebo olejom. Navyše je mrazuvzdorný, takže ho v aute môžete pokojne nechať celý rok.
  • Certifikácia: Uistite sa, že hasiaci prístroj spĺňa normy a má potrebné certifikácie, čo zaručuje jeho efektivitu a bezpečnosť.

Ako pripevniť hasiaci prístroj do auta a kam ho vlastne dať?

Ideálne by mal byť hasiaci prístroj umiestnený v dosahu vodiča – napríklad pod sedadlom alebo v bočnej priehradke dverí, kde naň môžete ľahko a rýchlo dosiahnuť. Väčšie hasičáky potom môžete umiestniť do kufra, ale vždy tak, aby boli ľahko dostupné a nezaberali príliš veľa miesta. Hasiaci prístroj môžete v aute pripevniť pomocou rôznych upevňovacích pásikov, nacvakávacích držiakov alebo pomocou špeciálneho "vrecka" na suchý zips, ktoré využijete hlavne u väčších hasičákov. Pripevnenie je dôležité najmä v prípade nehody, letiaci kovový predmet pri náraze alebo prevrátení predstavuje veľké riziko.

Kde kúpiť hasiaci prístroj a koľko stojí?

Hasiace prístroje môžete kúpiť v špecializovaných auto-moto obchodoch, niektorých supermarketoch alebo online. Ceny sa môžu líšiť, ale všeobecne sa cena pohybuje od niekoľko stoviek do pár tisíc korún, v závislosti od typu a veľkosti hasiaceho prístroja.

Image-by-master1305-on-Freepik.jpgImage by master1305 on Freepik

5 tipov, čo robiť, keď v aute začne horieť

Tomuto sa chceme samozrejme všetci vyvarovať, ale stať sa môže čokoľvek. Pokiaľ však budete pripravení a budete rýchlo reagovať, sme si istí, že to zvládnete. Keď už teda vypukne požiar:

1. Pri akomkoľvek náznaku požiaru, ako je viditeľný dym alebo jeho zápach, je nevyhnutné okamžite a bezpečne zastaviť.

2. Motor auta vypnite a pokiaľ to situácia dovoľuje, odpojte batériu, pretože častou príčinou požiarov býva elektrická závada.

3. Vy aj všetci ostatní cestujúci vystúpte z auta a vykonajte vizuálnu kontrolu, aby ste zistili zdroj ohňa. V prípade, že horí priestor motora, nikdy neotvárajte kapotu úplne. Obmedzíte tak prístup kyslíka a oheň zbytočne nerozdúchate. Haste s kapotou len mierne otvorenou a buďte opatrní, aby ste sa nepopálili o rozžeravený kov.

4. Ešte pred začiatkom hasenia volajte na tiesňovú linku 150 alebo 112. Ak nemáte k dispozícii hasiaci prístroj, snažte sa uhasiť začínajúci požiar napríklad pomocou kabátu, deky alebo čohokoľvek, čo môže zamedziť prístupu vzduchu k plameňom. Táto rada však platí len pre skutočne malé ohniská. V prípade rozsiahlejšieho požiaru čakajte v bezpečnej vzdialenosti na príchod profesionálnych hasičov.

5. Zachovanie ľudských životov a zaistenie bezpečnosti vašej i ostatných účastníkov cestnej premávky musí byť vždy prioritou. Ak vidíte iného motoristu v núdzi, neváhajte zastaviť a ponúknuť pomoc, môže to zachrániť život.

Majte na pamäti, že hasiaci prístroj je investícia do vašej bezpečnosti. Nie je to niečo, čo by ste mali kupovať na poslednú chvíľu alebo na tom extrémne šetriť. Prajeme vám bezpečnú jazdu a dúfame, že hasiaci prístroj v aute nikdy nebudete potrebovať. A pokiaľ áno, teraz už budete vedieť, čo robiť. 

Ďalšie články v aktualitách