Čo znamenajú jednotlivé kontrolky na palubnej doske?
Zelené kontrolky sa nebojte
Nemusíte sa hneď obávať, že každá svietiaca kontrolka v aute signalizuje problém. Kontrolky v aute majú svoj účel a v základe sa môžeme riadiť podľa ich farby. Zelené kontrolky poskytujú informácie o aktuálnom stave vozidla. Napríklad kontrolky svetiel v aute majú zelenú farbu.
Mali by ste však spozornieť, ak sa rozsvieti oranžová alebo červená kontrolka. Pokiaľ sa rozsvieti oranžová kontrolka, je možné pokračovať v jazde, ale je dôležité včas riešiť závadu. V niektorých prípadoch môže oranžová kontrolka tiež čoskoro prejsť na červenú, čo obvykle znamená koniec jazdy.
Kontrolky sa môžu líšiť v závislosti na značke a modeli vozidla. Pre podrobnejšie informácie o kontrolkách je vhodné nahliadnuť do servisného manuálu vášho vozidla.
Svietiaca červená kontrolka v aute znamená problém
Červená kontrolka automobilu znamená ve viac ako 90 % prípadov vážny problém, ktorý by ste rozhodne nemali podceňovať. Pokiaľ sa rozsvieti červená výstražná kontrolka, znamená to pre vás jediné - urýchlene zastavte na bezpečnom mieste, vypnite motor a kontaktujte autoservis, prípadne asistenčnú službu.
Brzdy
Bežne sa kontrolka s červeným výkričníkom rozsvieti pri zatiahnutí ručnej brzdy. Ak sa kontrolka rozsvieti, keď ručnú brzdu nemáte zatiahnutú, naznačuje to pravdepodobne problém v brzdovej sústave. Môže sa jednať napríklad o nedostatok brzdovej kvapaliny, alebo v horšom prípade o vážnejšie závadu na brzdách. Pokiaľ kontrolka nezhasne ani po doplnení brzdovej kvapaliny, mali by ste zájsť do najbližšieho autoservisu.
Chladiaca kvapalina
Táto kontrolka signalizuje prehriatie motora, alebo nízku hladinu chladiacej kvapaliny. Akonáhle sa rozsvieti, okamžite zastavte na bezpečnom mieste, vypnite motor a nechajte ho vychladnúť. Oblečte si reflexnú vestu a skontrolujte hladinu chladiacej kvapaliny a prípadne ju doplňte. Pokiaľ ju nemáte po ruke, zvoľte destilovanú vodu. Obyčajnú vodu z kohútika voľte naozaj len v prípade, že nenájdete iné riešenie. V každom prípade opäť zavítajte do servisu, kde kvapalinu doplní a prípadne odhalí jej únik.
Akumulátor
Kontrolka v tvare červenej batérie signalizuje problém s dobíjaním akumulátora. Pokiaľ sa táto kontrolka rozsvieti, môžete síce pokračovať v jazde do najbližšieho autoservisu, ale je dôležité minimalizovať spotrebu energie. Preto by ste mali vypnúť všetky elektrické spotrebiče, ako je napríklad rádio alebo klimatizáciu.
Servo riadenia
Červeno svietiaca kontrolka volantu upozorňuje na nefunkčný posilňovač riadenia, čo poznáte podľa toho, že sa vám horšie otáča volantom. Pokiaľ táto kontrolka svieti oranžovo, je jeho funkcia posilňovača obmedzená.
Motorový olej
Ak existuje kontrolka, ktorú by ste v žiadnom prípade nemali ignorovať, tak je to červená kontrolka so symbolom olejničky. Ak túto kontrolku oleja prehliadnete, môže to mať vážne následky. Mohlo by dôjsť k nevratnému poškodeniu motora, čo by vás stálo nemalé finančné prostriedky.
Ak zaznamenáte rozsvietenie tejto kontrolky, okamžite zastavte na bezpečnom mieste, vypnite motor a počkajte, až sa motor ochladí. Potom skontrolujte hladinu oleja a prípadne doplňte motorový olej podľa špecifikácie vozidla.
Ak však kontrolka motora naďalej svieti a nevidíte žiadne úniky oleja, neváhajte a zavolajte radšej odťahovú službu. Ignorovanie tejto kontroly môže spôsobiť vážne poškodenie motora.
Oranžové kontrolky neznamenajú nutne koniec jazdy
Žlté či oranžové kontrolky v aute signalizujú menšie závady, s ktorými môžete pokračovať v jazde. Zároveň by ste však ich svietenie nemali brať na ľahkú váhu, preto sa objednajte čo najskôr do autoservisu.
ABS
Ak sa rozsvieti kontrolka ABS (Anti-lock Brake System) vo vašom aute, znamená to, že existuje nejaký problém s týmto bezpečnostným systémom, ktorý má zabrániť zablokovaniu kolies pri brzdení. Možnou príčinou môže byť chybný snímač alebo riadiaca jednotka ABS.
Ak táto kontrolka svieti oranžovo, môžete s vozidlom naďalej ísť, avšak musíte byť opatrní pri prudkom brzdení, ktoré môže spôsobiť šmyk. Aj v tomto prípade však o dporúčame čo najskôr navštíviť autoservis a nechať systém ABS skontrolovať a prípadne opraviť.
Hladina motorového oleja
Oranžová kontrolka v tvare olejničky obvykle signalizuje problém s hladinou oleja alebo s tlakom oleja v motore. Pokiaľ táto kontrolka svieti, mali by ste skontrolovať hladinu oleja av prípade potreby ju doplniť. Pokiaľ je hladina oleja v poriadku, môže byť problém so snímačom alebo s čerpadlom oleja. V tomto prípade by ste mali čo najskôr navštíviť servisné stredisko a nechať to vyšetriť, aby nedošlo k vážnejšiemu poškodeniu motora.
Ostrekovače
Kontrolka v tvare ostrekovačov v oranžovej farbe signalizuje, že vám došla kvapalina do ostrekovačov. Je teda nutné doplniť kvapalinu, aby mohli ostrekovače fungovať správne. Používajte kvalitné kvapaliny do ostrekovačov, aby ste sa vyhli poškodeniu laku a predného skla. Túto kontrolku nemožno ignorovať, pretože zlá viditeľnosť môže byť nebezpečná pre vodičov aj ostatných účastníkov cestnej premávky.
Opotrebenie brzdových doštičiek
Ak sa rozsvieti kontrolka opotrebenia brzdových doštičiek, znamená to, že sú brzdové doštičky nadmerne opotrebované. Aj keď po rozsvietení kontrolky môžete ešte prejsť bez problémov zhruba 1000 km, neodporúča sa nechať výmenu na poslednú chvíľu. Je vhodné sa čo najskôr objednať sa na výmenu brzdových doštičiek v autoservise.
Riadiaca jednotka motora
Oranžová kontrolka v tvare motora môže signalizovať rôzne problémy s motorom, ako napríklad poruchu senzorov,zlyhanie vstrekovania paliva,problémy s výfukovým systémom, alebo iné závady. Pokiaľ túto kontrolku vidíte, odporúčame vám čo najskôr zájsť do servisu a nechať si motor skontrolovať, aby nedošlo k vážnejším problémom.
Kontrola tlaku v pneumatikách
Automobily vyrábané od roku 2014 majú povinne TPMS senzory tlaku v pneumatikách kvôli bezpečnosti a ochrane životného prostredia. Správne nahustené pneumatiky majú nižšiu spotrebu paliva akopodhustené, čo je dôvod, prečo sú senzory povinné.
Ak sa kontrolka tlaku v pneumatikách rozsvieti, môže to mať viac príčin, ale najčastejšie je strata tlaku v niektorej z pneumatík. Skontrolujte tlak v pneumatikách, prípadne pneumatiky nahustite na správny tlak. Pokiaľ máte malý defekt, dôjdite do najbližšieho pneuservisu. V prípade väčšieho problému vymeňte pneumatiku.
Teraz už teda viete, ako sa správať v prípade, že na vás začne svietiť niektorá z oranžových či červených kontroliek. My vám však prajeme, nech vás kontrolky v aute hnevajú čo možno najmenej a užijete si veľa šťastných kilometrov bez väčších závad a hlavne bez dopravných nehôd.