Ako merať výšku dezénu pneumatík?
Medzi povinnosti vodiča patrí jazdiť na pneumatikách s predpísanou minimálnou výškou dezénu. To je dôležité pre bezpečnú jazdu a polícia vás za nesplnenie tejto podmienky môže pokutovať. Naučte sa merať výšku dezénu a vyhnite sa pokutám a nehodám.
Minimálna výška dezénu v lete a v zime
Všeobecne platí, že minimálna povolená výška dezénu v SR pre letné pneumatiky je 1,6 milimetra, pre zimné pneumatiky potom platí minimálna hodnota 4 milimetre. Odborníci však odporúčajú už pri cca 2 mm riešiť výmenu za nové pneu. Obzvlášť z dôvodu rizika vzniku akvaplaningu. Zákonných je 1,6 mm je skutočne limitná hodnota výšky dezénu.Ako sa meria hĺbka dezénu?
Pre správne meranie vyžaduje auto zastavte auto na rovine a vytočte predné kolesá v čo najväčšom uhle pre pohodlný prístup. Je jasné, že na meranie je potrebný hĺbkomer. Ten priložte k pozdĺžnej drážke vo vzdialenosti asi štyroch cm od bočného plášťa.
.jpg.aspx)
Hĺbkomer je malý a cenovo dostupný nástroj, ktorý kúpite v každom autoservise, pneuservise, hobby markete, ale aj pri benzínovej pumpe.
Čo ak práve nemám hĺbkomer po ruke?
Výšku dezénu vám odborne zmerajú aj v každom pneuservise či autoservise, kde vám v prípade limitných hodnôt zvážiť výmenu pneumatík. Pri tejto príležitosti môžete tiež nechať skontrolovať geometriu kolies.
Nápoveda integrovaná priamo v pneumatike
Výrobcovia pneumatík umiestňujú do dezénu po celom obvode zv. indikátory opotrebenia. Miesto indikátora je označené značkou na boku pneumatiky, obvykle logo s písmenami TWI, čo znamená Tread Wear Indicator, teda signalizácia opotrebenia.
Indikátor ukazuje minimálnu hĺbku dezénu u danej pneumatiky. Je umiestnený v dezéne pneumatík a býva hlbšie ako je povrch pneumatiky. Vo chvíli, keď indikátor splynie s povrchom pneumatiky, tak pneumatika neplní zákonný limit a je nutné ju vymeniť.
V prípade zimných pneumatík má tento indikátor veľmi často symbol vločky, na pneu určitých značiek je možno nájsť aj číselný údaj v milimetroch. U týchto pneu je vyrazená stupnica čísel, ktoré postupujúcim opotrebením miznú. Tento spôsob je obvyklý napr. u značky Nokian.
Ďalšie články v aktualitách


