Vyhľadávanie

TOP 5 inteligentných plánovačov trás autom

Plánovanie trasy ručne s ceruzkou, papierom a autoatlasom? Tomu už dávno odzvonilo! Dnes na trhu existuje množstvo voľne dostupných aj platených aplikácií na plánovanie trasy, ktoré vám vytvoria itinerár trasy za pár sekúnd. Poďme sa pozrieť na to, ako fungujú najlepšie plánovače trás. Aplikácie na plánovanie trasy toho dokážu naozaj veľa! Spríjemnia a zjednodušia vám cestu autom na dovolenku.
Foto: michelin.com 

Čo inteligentní pomocníci na plánovanie trasy dokážu?

  • nájdu vám najlepšiu/najrýchlejšiu/najkratšiu cestu z bodu A do bodu B
  • odhadnú čas dojazdu do cieľa 
  • informujú vás o dopravnej situácii v reálnom čase
  • oznámia vám prekážky na ceste aj policajnú hliadku alebo radar
  • informujú vás o aktuálnom počasí aj meteorologických predpovediach 
  • niektoré ponúknu aj miesta na zastavenie ako sú čerpacie stanice, reštaurácie a hotely
Plánovače trás autom sú dostupné nielen ako appky v smart telefónoch, ale aj na webe alebo ako integrované systémy v aute.

TOP 5 aplikácií pre plánovanie trasy autom v Európe aj vo svete

1. Google Maps 

Táto aplikácia na plánovanie trasy od spoločnosti Google je zadarmo a ponúka aktuálne a detailné mapy, navigáciu, informácie o doprave v reálnom čase aj možnosti personalizácie trasy. Do plánovania trasy môžete zaradiť až 8 zastávok.

V aplikácii si tiež môžete nastaviť, že sa chcete vyhnúť diaľniciam, spoplatneným úsekom alebo trajektom. Na mapách sú označené aj nehody a uzávierky a navyše si môžete zobraziť aktuálnu prevámávku alebo priemernú premávku v konkrétnych časových úsekoch. Google mapy umožňujú aj jednoduché úpravy už vytvorených trás, ktoré môžete následne zdieľať s ostatnými.

2. Waze

Aj tento plánovač trás autom je zadarmo a zameriava sa na komunitný aspekt cestovania. Informácie o dopravných zápchach, radarových kontrolách či nehodách môžu zdieľať sami používatelia. Aplikáciu si môžete stiahnuť do mobilu, ale ak radšej plánujete na počítači, jednoducho obe verzie prepojíte cez QR kód a naplánovanú trasu si potom nazdieľate. 

Jednou z hlavných výhod appky Waze je jej schopnosť sledovať reálnu dopravnú situáciu a podľa toho vám upravovať už naplánovanú trasu. Ak napríklad idete z Brna do Prahy, ale v polovici cesty aplikácia zistí, že za pár kilometrov vás čaká zápcha na hodinu, sama vám odporučí zmeniť trasu tak, aby ste sa zápche vyhli. Aplikácia umožňuje aj plánovanie trasy autom dopredu s možnosťou špecifikácie času odchodu. Dokáže totiž odhadnúť miesta a časy, kde býva časté zdržanie.

3. Mapy.cz

Aplikácia na plánovanie trasy od Zoznamu je obľúbená hlavne v Česku a na Slovensku. Zadarmo poskytuje podrobné mapy a je vhodná na plánovanie trás autom, pešo aj na bicykli. Veľkým plusom je jej schopnosť fungovať úplne offline, takže aj keď ste bez internetu, nestratíte sa. Mapy.cz poskytujú rôzne typy máp a široký výber záujmových bodov. Môžete tak objaviť aj menej známe pamiatky či prvky v krajine. 

Tento plánovač trás autom umožňuje vyhýbať sa mýtnym úsekom a ponúka výber medzi najkratšími alebo najrýchlejšími trasami. Okrem toho poskytuje informácie o dopravnej situácii a meteorologické predpovede pre trasy až na štyri dni dopredu. Svoje naplánované trasy si môžete tiež ukladať, zdieľať alebo exportovať do rôznych formátov, takže ich otvoríte aj v iných aplikáciách či zariadeniach.

4. ViaMichelin

Aplikácia na plánovanie trasy je zadarmo a je známa vďaka svojej schopnosti plánovať trasy s ohľadom na náklady na cestu, vrátane mýta a spotreby paliva. Aplikácia je dostupná len v angličtine a ponúka rozsiahle možnosti prispôsobenia, vrátane výberu z rôznych typov máp a možnosti zadať až 8 zastávok. Tento plánovač trás autom vám umožní vyhľadať rôzne druhy trás - môžete sa vyhnúť diaľniciam, spoplatneným cestám alebo trajektom. Samozrejme nechýbajú informácie o aktuálnej dopravnej situácii, počasí, turistických miestach a ďalších zaujímavých bodoch.

5. TomTom Go

Aplikácia na plánovanie trasy pochádza od známeho výrobcu GPS navigácií TomTom. Ponúka mapy viac ako 150 krajín sveta a regiónov, ktoré sa každý týždeň aktualizujú. Samozrejmosťou pri plánovaní trasy je presná navigácia, upozornenie na kamery aj aktuálne informácie o dopravnej situácii. Ponúka aj alternatívne trasy, takže môžete ušetriť čas aj palivo. Jej nevýhodou je, že po uplynutí skúšobnej doby za ňu budete musieť zaplatiť.

Medzi ďalšie platené plánovače, ktoré stoja za zmienku, patrí napríklad Zeo, OptimoRoute alebo MapQuest.

flat-lay-hands-holding-smartphone.jpgImage by Freepik 

Tipy na záver k plánovaniu trasy autom 

Najlepšie plánovače trás nie sú všetko. Plánovanie trasy pred odchodom na dovolenku autom či služobnú cestu by malo zahŕňať kontrolu celkového stavu vozidla a tlaku v pneumatikách. Overte si tiež, či máte platné poistenie. Technológia občas môže zlyhať, preto sa oplatí mať v aute záložný autoatlas. 

Pri cestách do zahraničia, najmä mimo EÚ, zrejme budete potrebovať medzinárodný vodičák. Vo vašej cieľovej destinácii môžu platiť iné pravidlá ako v SR - líšiť sa môžu minimálne výšky dezénov, platiť iné povinnosti pre zimné pneu a tiež iné dopravné predpisy.

close-up-young-couple-checking-local-map-together.jpgImage by Freepik 

Ďalšie články v aktualitách