Aká je životnosť pneumatík a čo ju ovplyvňuje?
PREDLŽTE ŽIVOTNOSŤ PNEUMATÍK
Stačí vykonávať niekoľko preventívnych opatrení:- Pravidelne kontrolujte tlak v pneumatikách, podhustené aj prehustené pneu sa rýchlo opotrebujú.
- Námatkovo kontrolujte poškodenie pneumatík.
- Nechávajte vyvážiť kolesá pri každej ich výmene.
- Skladujte pneumatiky správnym spôsobom.
AKO ČASTO MENIŤ POZÍCIE PNEUMATÍK?
Keďže sa hnacie kolesá opotrebúvajú rýchlejšie, ďalším opatrením je prehadzovanie kolies z hnacej nápravy na hnanú. Vhodným intervalom pre prehodenie je zhruba každých 10 000 až 12 000 km. Pokiaľ pravidelne jazdíte vysokou rýchlosťou, na dlhé vzdialenosti alebo vozíte ťažký náklad, môžete pneumatiky prehadzovať častejšie.AKO DLHO VYDRŽÍ PNEU A ZA AKO DLHO SA OJEDE PNEUMATIKA?
Maximálny vek letných pneumatík aj zimných pneu sa uvádza ako 10 rokov od dátumu ich výroby. Po uplynutí tejto doby stráca pneumatiky svoje jazdné vlastnosti a je vhodné ich vymeniť za nové. Výrobcovia pneumatík odporúčajú sa riadiť všeobecným pravidlom. Ak kúpim pneumatiku vyrobenú pred 5 rokmi, mám ďalších 5 rokov na jej ojazdenie.
So starými a ojazdenými pneumatikami sa vystavujete riziku šmyku a akvaplaningu. Práve kvôli týmto rizikám by ste sa radšej vyhnite nákupu čiastočne ojazdených pneumatík z druhej ruky. Výrobcovia pneumatík odporúčajú riadiť sa všeobecným pravidlom. Ak kúpim pneumatiku vyrobenú pred 5 rokmi, môžem ju pokojne používať ďalších 5 rokov.
To, ako dlho vám pneumatika vydrží však ovplyvňuje niekoľko dôležitých faktorov:
- odolnosť vašej pneumatiky voči oderu (použitá zmes, dezén, konštrukcia)
- štýl a rýchlosť jazdy (plynulá, svižná, brzda-plyn)
- druh trás (mesto, diaľnice, horské oblasti)
- druh vozovky (úroveň drsnosti)
- správny tlak v pneumatikách
- zaťaženie vozidla
- garážované/negarážované státie
NEBOJTE SA STARŠÍCH PNEUMATÍK
Niektorí vodiči odmietajú kupovať pneumatiky staré rok alebo dva. Na to ale nie je žiadny dôvod. Neexistujú vedecké alebo technické údaje, na základe ktorých by bolo možné určiť akúkoľvek minimálnu alebo maximálnu životnosť. Dávajte si ale pozor na úskalia spojené s kúpou použitých pneumatík a vyberajte starostlivo.
AKO POZNÁTE DÁTUM VÝROBY PNEU?
Dátum výroby pneumatiky nájdete na jej boku za skratkou DOT. Prvé dve číslice označujú týždeň výroby, druhá dvojica označuje rok. Napríklad pneumatika s označením DOT 0319 bola vyrobená v treťom týždni roku 2019.